Horowhenua College

office@horowhenua.school.nz     0800 HOROWHENUA     Get Social

Staff

Staff Photo 2016

To email a staff member use the address format:  initial+surname@horowhenua.school.nz
For example, John Smith's email address would be jsmith@horowhenua.school.nz

Board of Trustees

Chairperson

Juliana Mansvelt

Deputy Chairperson

Garry Good

Parent Representative

Nikki Simpson-Tukapua

Parent Representative

Dylan Kiriona

Staff Representative

David Tate

Senior Management (SMT)

Principal

Grant Congdon

Deputy Principal

Daryl Warburton

Deputy Principal

Sharon Moerkerk

Faculties and Faculty Heads (HOF’s)

Arts

Jeanette Gilroy

Languages

Claire McCormick

Mathematics

Sally Kerr

Physical Education and Health

Melissa Signal

Science

Liz Lewis

Social Sciences

Kathy Grey

Technology

Carol Adams

Deans

Rata House

Pani Kerehoma

Ngaio House

Louise Mattheus

Kowhai House

Jenny Petterson

Hinau House

Vicki Wilton

Dean of Pasifika Students

Deb Northern

Dean of Maori Students

Chris Wilton

Tutor Groups

WICK

Chris Wilton

THJH

Jill Thomson

TACK

Colin Taylor

STMN

Mark Smith

STLK

Luke Stevens

SMSH

Simon Smith

SMDH

Damian Samson

SIMN

Melissa Signal

RILK

Leah Richards-Sciascia

PRSN

Susan Prentice

PEFH

Faith Perry

PAMR

Meredith Parkin

NOAR

April Nordstrom

MOSH

Sharon Moerkerk

MOHR

Harry Mouton

MCLK

Leslie MacKay

LFJH

Jackie Leufkens

LEMH

Martine Lewis

LELK

Liz Lewis

KERR

Robyn Keeling

JOHK

Hanchen Johnson

JEJN

Jo Jensen

GRKN

Kathy Grey

GIJK

Jeanette Gilroy

FECH

Chris Fearon

DEMN

Mike Devlin

CVGN

Greg Cvitanovic

COSR

Sue Corbett

CORR

Rob Cox

BLRR

Ross Bland

ABLN

Luciana Abriata

Teaching Staff

ABL

Luciana Abriata

Mathematics

ADC

Carol Adams

BLR

Ross Bland

Science, Mathematics

BUD

Denis Buckley

Technology

COR

Rob Cox

Health & PE, TIC Outdoor Education

COS

Sue Corbett

English, TIC ESOL

CRC

Cathy Croad

TIC Dance

CVG

Greg Cvitanovic

Social Sciences, TIC Maori, English; Bus Controller

DEM

Mike Devlin

Technology, Engineering, Automotive Engineering

FEC

Chris Fearon

English, Social Studies, Teacher with Library Responsibilities

GIJ

Jeanette Gilroy

GRK

Kathy Grey

HUR

Robin Hudepohl

Assistant to Director - Services Academy

JEJ

Jo Jensen

Science

JOH

Hanchen Johnson

PE & Health

KEP

Pani Kerehoma

Careers Advisor, Gateway, Lifeskills, TIC Transition

KER

Robyn Keeling

Computing, Food Technology

KES

Sally Kerr

Mathematics

LEM

Martine Lewis

Science

LFJ

Jackie Leufkens

Learning Extension

MAL

Louise Mattheus

TIC Japanese

MCC

Claire McCormick

English

MCL

Leslie MacKay

Mathematics

MOH

Harry Mouton

Science, TIC Physics

MOS

Sharon Moerkerk

English

NOA

April Nordstrom

Science, Chemistry

NOD

Deb Northern

English

OBG

Gary O’Brien

Guidance Counsellor

PAM

Meredith Parkin

Art, TIC Design & Photography

PED

Donna Peters

TIC Spanish

PEF

Faith Perry

TIC Drama

PEJ

Jenny Petterson

Creative Catering

PRS

Susan Prentice

Science, TIC Horticulture Academy

RIJ

John Ridge

Mathematics

RIL

Leah Richards-Sciascia

PE & Health

SIM

Melissa Signal

PE & Health

SMD

Damian Samson

Technology

SMS

Simon Smith

English

STL

Luke Stevens

Mathematics

STM

Mark Smith

Outdoor Education, Health & PE, Social Studies

STS

Sue Staples

TIC Accounting

TAC

Colin Taylor

TIC Business Studies

TAD

David Tate

Social Sciences; Specialist Classroom Teacher

THJ

Jill Thomson

English

TNS

Steve Tong

English

TRM

Maurice True

Director Services Academy

WAD

Daryl Warburton

WIC

Chris Wilton

Maori, Tikanga Maori, Social Sciences

WIV

Vicki Wilton

Social Studies, Tourism, Mathematics

WRP

Paul Wright

TIC Music

Support Staff

Angelique Daniels

Teacher Aide

Anthony Skelton

Workshop Assistant

Clare Sorenson

Teacher Aide, Library Assistant

Denis Hutchings

Campus Manager

Elaine Pearson

Librarian

Gill Christie

Office Reception/Typing

Heather Baker-Fraser

Teacher Aide

Helen Given

Science Technician

Kate Searle

PA to Principal

Kawa Gardner

Rangatahi Ora Support

Leanne Phillips

Executive Officer

Marichelle Daniels

Teacher Aide

Melanie Davies

Teacher Aide

Nancy Jones

Homestay Co-ordinator

Rachel Wilson

Teacher Aide

Ramon Diamond

Teacher Aide

Rex Bartholomew

Sports Co-ordinator

Ruth Eagle

Classroom Assistant

Sandie Calder

Resource Assistant

Sandra Stock

Office Student Liaison

Sue Cross

Cashier

Valerie Whiteman

Teacher Aide